Cornell Dubilier Electronics 381LX391M250J032
381LX391M250J032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX391M250J032
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX391M250J032.pdf
Availability of 381LX391M250J032
QUANTITY
381LX391M250J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX391M250J032
Internal Part NumberEIS-381LX391M250J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)425 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX391M250J032
Related Links381LX391, 381LX391M250J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX391M250J032 Details Description
Related parts for 381LX391M250J032
FUSE BOARD MNT 3A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR 275V 400A DO-214AA datasheet.pdf
IC IQ/IF TXRX DUAL-BAND 56QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf