Cornell Dubilier Electronics 381LX391M400J452
381LX391M400J452 picture photo
Mfg. Part Number
381LX391M400J452
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LX391M400J452.pdf
Availability of 381LX391M400J452
QUANTITY
381LX391M400J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX391M400J452
Internal Part NumberEIS-381LX391M400J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX391M400J452
Related Links381LX391, 381LX391M400J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX391M400J452 Details Description
Related parts for 381LX391M400J452
FIXED IND 1.8UH 790MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 22-SON datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 9.91MM datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC datasheet.pdf