Cornell Dubilier Electronics 381LX471M200H042
381LX471M200H042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M200H042
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LX471M200H042.pdf
Availability of 381LX471M200H042
QUANTITY
381LX471M200H042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M200H042
Internal Part NumberEIS-381LX471M200H042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)