Recom Power R24P23.3S/R8
R24P23.3S/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R24P23.3S/R8
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R24P23.3S/R8.pdf
Availability of R24P23.3S/R8
QUANTITY
R24P23.3S/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P23.3S/R8
Internal Part NumberEIS-R24P23.3S/R8
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P23.3S/R8
Related LinksR24P23, R24P23.3S/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P23.3S/R8 Details Description
Related parts for R24P23.3S/R8
THERMISTOR NTC 68K OHM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 23POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CAP CER 3PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 2.5MM 16POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
ELECTRODE ASSY TITANIUM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf