Cornell Dubilier Electronics 381LX471M200J022
381LX471M200J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M200J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LX471M200J022.pdf
Availability of 381LX471M200J022
QUANTITY
381LX471M200J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M200J022
Internal Part NumberEIS-381LX471M200J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M200J022
Related Links381LX471, 381LX471M200J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M200J022 Details Description
Related parts for 381LX471M200J022
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS BK datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf