Cornell Dubilier Electronics 381LX471M250J042
381LX471M250J042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M250J042
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX471M250J042.pdf
Availability of 381LX471M250J042
QUANTITY
381LX471M250J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M250J042
Internal Part NumberEIS-381LX471M250J042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M250J042
Related Links381LX471, 381LX471M250J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M250J042 Details Description
Related parts for 381LX471M250J042
IDC CABLE - MKC10K/MC10F/MPL10K datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ MICRO8 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf