AVX Corporation TAP335K025CRW
TAP335K025CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP335K025CRW
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP335K025CRW.pdf
Availability of TAP335K025CRW
QUANTITY
TAP335K025CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335K025CRW
Internal Part NumberEIS-TAP335K025CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335K025CRW
Related LinksTAP335, TAP335K025CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335K025CRW Details Description
Related parts for TAP335K025CRW
CONN RING 16-22 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CLIP MICRO 1.27MM 1 CLIP GRAY datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BIT HEX TR 7/64" 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .35M datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER 635NM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 360MA 600 MOHM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 8.64MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf