Cornell Dubilier Electronics 381LX471M250J452
381LX471M250J452 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M250J452
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX471M250J452.pdf
Availability of 381LX471M250J452
QUANTITY
381LX471M250J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M250J452
Internal Part NumberEIS-381LX471M250J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M250J452
Related Links381LX471, 381LX471M250J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M250J452 Details Description
Related parts for 381LX471M250J452
BOX ALUM BLACK 2.07"L X 1.5"W datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 65V/60V SOT363 datasheet.pdf
ADAPTER DB25 PLUG TO 2MM PLUG datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 40POS .100 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 3.5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
1-3/4" EXT CORNER 1" BEND RCEWY datasheet.pdf