Cornell Dubilier Electronics 381LX471M250K032
381LX471M250K032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M250K032
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX471M250K032.pdf
Availability of 381LX471M250K032
QUANTITY
381LX471M250K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M250K032
Internal Part NumberEIS-381LX471M250K032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M250K032
Related Links381LX471, 381LX471M250K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M250K032 Details Description
Related parts for 381LX471M250K032
CONN RECEPTACLE 2POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CX-SUPERVISOR RUNTIMEUPG V2-V3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf