Omron Automation & Safety A22L-DG-12A-20A
A22L-DG-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-12A-20A.pdf
Availability of A22L-DG-12A-20A
QUANTITY
A22L-DG-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-12A-20A
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-DG-12A-20A
JUMPER-H2788TR/C2065B/X 8" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 22.48MM datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf