Cornell Dubilier Electronics 381LX471M315A032
381LX471M315A032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX471M315A032
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
381LX471M315A032.pdf
Availability of 381LX471M315A032
QUANTITY
381LX471M315A032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX471M315A032
Internal Part NumberEIS-381LX471M315A032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX471M315A032
Related Links381LX471, 381LX471M315A032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX471M315A032 Details Description
Related parts for 381LX471M315A032
CAP TANT 100UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X2K EE 20-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Panel Mount, Screw Hole datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC MINI 16MA 5VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf