Cornell Dubilier Electronics 381LX472M035J012
381LX472M035J012 picture photo
Mfg. Part Number
381LX472M035J012
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
381LX472M035J012.pdf
Availability of 381LX472M035J012
QUANTITY
381LX472M035J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX472M035J012
Internal Part NumberEIS-381LX472M035J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX472M035J012
Related Links381LX472, 381LX472M035J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX472M035J012 Details Description
Related parts for 381LX472M035J012
CONN HOUSING TAB 2POS KEY-X FREE datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 6OUT 6'CRD BLK datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
24AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
2" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf