Cornell Dubilier Electronics 381LX562M035J022
381LX562M035J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX562M035J022
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
381LX562M035J022.pdf
Availability of 381LX562M035J022
QUANTITY
381LX562M035J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX562M035J022
Internal Part NumberEIS-381LX562M035J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)71 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX562M035J022
Related Links381LX562, 381LX562M035J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX562M035J022 Details Description
Related parts for 381LX562M035J022
TERM BLOCK TRACK END STOPS #8 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 10MSPS 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 12" .50MM 10POS datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 2.5A datasheet.pdf