Cornell Dubilier Electronics 381LX562M050J032
381LX562M050J032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX562M050J032
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
381LX562M050J032.pdf
Availability of 381LX562M050J032
QUANTITY
381LX562M050J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX562M050J032
Internal Part NumberEIS-381LX562M050J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX562M050J032
Related Links381LX562, 381LX562M050J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX562M050J032 Details Description
Related parts for 381LX562M050J032
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
LABEL COMPONENT datasheet.pdf
KEY CAP datasheet.pdf
37POS TOP ENTRY BLACK datasheet.pdf