Cornell Dubilier Electronics 381LX562M050J042
381LX562M050J042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX562M050J042
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
381LX562M050J042.pdf
Availability of 381LX562M050J042
QUANTITY
381LX562M050J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX562M050J042
Internal Part NumberEIS-381LX562M050J042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX562M050J042
Related Links381LX562, 381LX562M050J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX562M050J042 Details Description
Related parts for 381LX562M050J042
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.1MM TRANS THRU datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 14HVSON datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 800MA 260 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf