Rohm Semiconductor MCR01MZPF2002
MCR01MZPF2002 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF2002
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF2002.pdf
Availability of MCR01MZPF2002
QUANTITY
MCR01MZPF2002 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF2002
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF2002
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF2002
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF2002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF2002 Details Description
Related parts for MCR01MZPF2002
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC BATT MGMT 1CELL LIION 20DSBGA datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 5V 5A TO263 datasheet.pdf