Vishay/Dale RNC60H5620FRB14
RNC60H5620FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5620FRB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5620FRB14.pdf
Availability of RNC60H5620FRB14
QUANTITY
RNC60H5620FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5620FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5620FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5620FRB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5620FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5620FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H5620FRB14
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 20MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf