Vishay/Dale RWR80S1241BRS73
RWR80S1241BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1241BRS73
Brief Description
RES 1.24K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1241BRS73.pdf
Availability of RWR80S1241BRS73
QUANTITY
RWR80S1241BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1241BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1241BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1241BRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1241BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1241BRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1241BRS73
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FUSE 1500A 690V 3FU/90 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
Crystal 11.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 5' WH datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf