Rohm Semiconductor MCR18EZPF5602
MCR18EZPF5602 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF5602
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF5602.pdf
Availability of MCR18EZPF5602
QUANTITY
MCR18EZPF5602 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF5602
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF5602
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF5602
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF5602 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF5602 Details Description
Related parts for MCR18EZPF5602
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 370MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf