Cornell Dubilier Electronics 381LX821M180J042
381LX821M180J042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX821M180J042
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
381LX821M180J042.pdf
Availability of 381LX821M180J042
QUANTITY
381LX821M180J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX821M180J042
Internal Part NumberEIS-381LX821M180J042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX821M180J042
Related Links381LX821, 381LX821M180J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX821M180J042 Details Description
Related parts for 381LX821M180J042
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24TSSOP datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 200V 150A TO-220 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
SMART SLAVE 4 ANALOG INPUTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .7W 16X9MM RECT datasheet.pdf