Honeywell Sensing and Productivity Solutions 381NS50K
381NS50K picture photo
Mfg. Part Number
381NS50K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
381NS50K.pdf
Availability of 381NS50K
QUANTITY
381NS50K Order Process
Ship out your order
Specifications of 381NS50K
Internal Part NumberEIS-381NS50K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series381
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation320°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381NS50K
Related Links381N, 381NS50K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
381NS50K Details Description
Related parts for 381NS50K
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 64LQFP datasheet.pdf
108 METRAL POWER HEADER4R PF datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
BARREL FORM PUNCH datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN RED 660NM TINT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf