Cornell Dubilier Electronics 382LX122M500B082VS
382LX122M500B082VS picture photo
Mfg. Part Number
382LX122M500B082VS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
382LX122M500B082VS.pdf
Availability of 382LX122M500B082VS
QUANTITY
382LX122M500B082VS Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX122M500B082VS
Internal Part NumberEIS-382LX122M500B082VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series382LX
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX122M500B082VS
Related Links382LX122M, 382LX122M500B082VS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX122M500B082VS Details Description
Related parts for 382LX122M500B082VS
TRANS NPN 300V 1A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 3.8A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
3MM DIA ULTRAFINE REF FIBER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
4 SW BEZEL LONG BRACKET BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEAD 24 POS 2.54 LEVER W/SR datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS datasheet.pdf