Cornell Dubilier Electronics 382LX152M250A052
382LX152M250A052 picture photo
Mfg. Part Number
382LX152M250A052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
382LX152M250A052.pdf
Availability of 382LX152M250A052
QUANTITY
382LX152M250A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX152M250A052
Internal Part NumberEIS-382LX152M250A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series382LX
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX152M250A052
Related Links382LX152, 382LX152M250A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX152M250A052 Details Description
Related parts for 382LX152M250A052
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 558V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4856-3YCP datasheet.pdf
NON INSL COPPER SEAMLESS RING TE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf