Cornell Dubilier Electronics 382LX222M250N062
382LX222M250N062 picture photo
Mfg. Part Number
382LX222M250N062
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
382LX222M250N062.pdf
Availability of 382LX222M250N062
QUANTITY
382LX222M250N062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX222M250N062
Internal Part NumberEIS-382LX222M250N062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX222M250N062
Related Links382LX222, 382LX222M250N062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX222M250N062 Details Description
Related parts for 382LX222M250N062
IDC CABLE - MKC16K/MC16G/MPK16K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP DSO-36 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
4700UF 16V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf