Cornell Dubilier Electronics 382LX273M100B102VS
382LX273M100B102VS picture photo
Mfg. Part Number
382LX273M100B102VS
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
382LX273M100B102VS.pdf
Availability of 382LX273M100B102VS
QUANTITY
382LX273M100B102VS Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX273M100B102VS
Internal Part NumberEIS-382LX273M100B102VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.53A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX273M100B102VS
Related Links382LX273M, 382LX273M100B102VS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX273M100B102VS Details Description
Related parts for 382LX273M100B102VS
CONN DIN HEADR 46/2POS R/A 3.0MM datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP 8-XQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6-LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 130MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK LDO 40TQFN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf