Cornell Dubilier Electronics 382LX561M500N062
382LX561M500N062 picture photo
Mfg. Part Number
382LX561M500N062
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
382LX561M500N062.pdf
Availability of 382LX561M500N062
QUANTITY
382LX561M500N062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX561M500N062
Internal Part NumberEIS-382LX561M500N062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)326 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.11A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX561M500N062
Related Links382LX561, 382LX561M500N062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX561M500N062 Details Description
Related parts for 382LX561M500N062
CONN HOUSING PH 2POS 2MM WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SOCKETS SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 26A PLUS 247 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
D SUB FEMALE 15P LOW PROFILE PL1 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf