Cornell Dubilier Electronics 383LX153M063A062
383LX153M063A062 picture photo
Mfg. Part Number
383LX153M063A062
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
383LX153M063A062.pdf
Availability of 383LX153M063A062
QUANTITY
383LX153M063A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX153M063A062
Internal Part NumberEIS-383LX153M063A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX153M063A062
Related Links383LX153, 383LX153M063A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX153M063A062 Details Description
Related parts for 383LX153M063A062
CONN HEADER 16POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .156 VERT 2POS TIN datasheet.pdf
IC FPGA 487 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 50POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf