Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-34812-M4-40
NSE-34812-M4-40 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-34812-M4-40
Brief Description
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M4
Datasheet Download
NSE-34812-M4-40.pdf
Availability of NSE-34812-M4-40
QUANTITY
NSE-34812-M4-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-34812-M4-40
Internal Part NumberEIS-NSE-34812-M4-40
Features-
Thread SizeM4
Head Diameter0.315" (8.00mm)
Head Height0.122" (3.10mm)
Length - Below Head1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.697" (43.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-34812-M4-40
NSE-34812-M4-40 Details Description
Related parts for NSE-34812-M4-40
IC LATCH TRANSP OCT D-TYPE 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 62POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.2W 12V datasheet.pdf