Cornell Dubilier Electronics 383LX182M400B082VS
383LX182M400B082VS picture photo
Mfg. Part Number
383LX182M400B082VS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
383LX182M400B082VS.pdf
Availability of 383LX182M400B082VS
QUANTITY
383LX182M400B082VS Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX182M400B082VS
Internal Part NumberEIS-383LX182M400B082VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX182M400B082VS
Related Links383LX182M, 383LX182M400B082VS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX182M400B082VS Details Description
Related parts for 383LX182M400B082VS
IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 54POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER AMD 72QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf