Bourns Inc. CRT0805-BY-2553ELF
CRT0805-BY-2553ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-2553ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-2553ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-2553ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-2553ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-2553ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-2553ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-2553ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-2553ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-2553ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-2553ELF
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER ACH SIDE 3POS 1.2MM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG 2.4MM-3.5MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 50PC datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HSG GP POLZ PN BC datasheet.pdf
D4N-5B32 datasheet.pdf
CONN HDR 23POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 47UF 2.5V X6T 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf