Hirose Electric Co Ltd DF37NC-30DS-0.4V(51)
DF37NC-30DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-30DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-30DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37NC-30DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF37NC-30DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-30DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-30DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-30DS-0.4V(51)
Related LinksDF37NC-30D, DF37NC-30DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-30DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37NC-30DS-0.4V(51)
IC REG BUCK 12V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 68POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 4FT CABLE datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf