Cornell Dubilier Electronics 383LX273M080B102VS
383LX273M080B102VS picture photo
Mfg. Part Number
383LX273M080B102VS
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
383LX273M080B102VS.pdf
Availability of 383LX273M080B102VS
QUANTITY
383LX273M080B102VS Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX273M080B102VS
Internal Part NumberEIS-383LX273M080B102VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package42
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.38A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX273M080B102VS
Related Links383LX273M, 383LX273M080B102VS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX273M080B102VS Details Description
Related parts for 383LX273M080B102VS
OSC XO 5.0688MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 140MA 10.9 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 45POS datasheet.pdf
TOOL DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 100-240V PANEL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf