Signal Transformer DP-241-8-24
DP-241-8-24 picture photo
Mfg. Part Number
DP-241-8-24
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP-241-8-24.pdf
Availability of DP-241-8-24
QUANTITY
DP-241-8-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP-241-8-24
Internal Part NumberEIS-DP-241-8-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series241
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)24V
Current - Output (Max)4A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Single
Center TapYes
Power - Max100 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension102.40mm L x 58.50mm W
Height - Seated (Max)67.70mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP-241-8-24
Related LinksDP-24, DP-241-8-24 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DP-241-8-24 Details Description
Related parts for DP-241-8-24
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CABLE 7COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf