Cornell Dubilier Electronics 383LX273M080B102VS
383LX273M080B102VS picture photo
Mfg. Part Number
383LX273M080B102VS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
383LX273M080B102VS.pdf
Availability of 383LX273M080B102VS
QUANTITY
383LX273M080B102VS Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX273M080B102VS
Internal Part NumberEIS-383LX273M080B102VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.38A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX273M080B102VS
Related Links383LX273M, 383LX273M080B102VS Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX273M080B102VS Details Description
Related parts for 383LX273M080B102VS
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
THERM NTC 56KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V W/REF SC70-6 datasheet.pdf
BRACKET MNT GLK19264/LK204-7T-1U datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 29.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
EXTRACT TOOL 40POS DF49 SERI datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf