Cornell Dubilier Electronics 383LX332M160N052
383LX332M160N052 picture photo
Mfg. Part Number
383LX332M160N052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
383LX332M160N052.pdf
Availability of 383LX332M160N052
QUANTITY
383LX332M160N052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX332M160N052
Internal Part NumberEIS-383LX332M160N052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX332M160N052
Related Links383LX332, 383LX332M160N052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX332M160N052 Details Description
Related parts for 383LX332M160N052
CONN HEADER R/A 48POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 2MM TRI-LEVEL B,Y,G WC datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SW NAV JOYSTICK MOD CONTACTLESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR EQ-500 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 24.5MA 79 OHM TH datasheet.pdf