Cornell Dubilier Electronics 383LX393M050B062V
383LX393M050B062V picture photo
Mfg. Part Number
383LX393M050B062V
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
383LX393M050B062V.pdf
Availability of 383LX393M050B062V
QUANTITY
383LX393M050B062V Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX393M050B062V
Internal Part NumberEIS-383LX393M050B062V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series383LX
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX393M050B062V
Related Links383LX393, 383LX393M050B062V Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX393M050B062V Details Description
Related parts for 383LX393M050B062V
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC14S/AE14G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
LED XLAMP 75CRI 4SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf