Cornell Dubilier Electronics 383LX473M025A062
383LX473M025A062 picture photo
Mfg. Part Number
383LX473M025A062
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
383LX473M025A062.pdf
Availability of 383LX473M025A062
QUANTITY
383LX473M025A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX473M025A062
Internal Part NumberEIS-383LX473M025A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX473M025A062
Related Links383LX473, 383LX473M025A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX473M025A062 Details Description
Related parts for 383LX473M025A062
RES SMD 113K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SOT-23 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 50A datasheet.pdf