Bourns Inc. 3851A-282-104BL
3851A-282-104BL picture photo
Mfg. Part Number
3851A-282-104BL
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3851A-282-104BL.pdf
Availability of 3851A-282-104BL
QUANTITY
3851A-282-104BL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3851A-282-104BL
Internal Part NumberEIS-3851A-282-104BL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3851
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3851A-282-104BL
Related Links3851A-2, 3851A-282-104BL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3851A-282-104BL Details Description
Related parts for 3851A-282-104BL
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC SUPPLY/CURR LIMIT CTRLR 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A-B MALE BLACK 3M datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .23M datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASABLE XL DUTY:NYL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf