Bourns Inc. 3851A-282-104BL
3851A-282-104BL picture photo
Mfg. Part Number
3851A-282-104BL
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3851A-282-104BL.pdf
Availability of 3851A-282-104BL
QUANTITY
3851A-282-104BL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3851A-282-104BL
Internal Part NumberEIS-3851A-282-104BL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3851
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3851A-282-104BL
Related Links3851A-2, 3851A-282-104BL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3851A-282-104BL Details Description
Related parts for 3851A-282-104BL
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFF 10OUT 200MHZ 44LQFP datasheet.pdf
12P DRAWER FEM.ASSY datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X148" A MED datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 50A 600V TO-94 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz, 8-Channel A/D Converter IC datasheet.pdf