Bourns Inc. 3852C-162-102AL
3852C-162-102AL picture photo
Mfg. Part Number
3852C-162-102AL
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3852C-162-102AL.pdf
Availability of 3852C-162-102AL
QUANTITY
3852C-162-102AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3852C-162-102AL
Internal Part NumberEIS-3852C-162-102AL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3852
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3852C-162-102AL
Related Links3852C-1, 3852C-162-102AL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3852C-162-102AL Details Description
Related parts for 3852C-162-102AL
CABLE SMA R/A-SMA JACK RG316 48" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADAPTOR MPC8XXX FOR PEX datasheet.pdf
LED CBI 3MM YELLOW DIFF RA .200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf