Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG36A-E3/9AT
SMCG36A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG36A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Datasheet Download
SMCG36A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG36A-E3/9AT
QUANTITY
SMCG36A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG36A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG36A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG36A-E3/9AT
Related LinksSMCG36A, SMCG36A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG36A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG36A-E3/9AT
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RFID TRANSP SQ IN-LAY 13.56MHZ datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 36POS SMD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-05V OUT SIP T/H datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG SMD +/-50 PPM datasheet.pdf
MOD BRIDGE CC 25A 1000V D-19 datasheet.pdf