Bourns Inc. 3852C-166-103AL
3852C-166-103AL picture photo
Mfg. Part Number
3852C-166-103AL
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3852C-166-103AL.pdf
Availability of 3852C-166-103AL
QUANTITY
3852C-166-103AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3852C-166-103AL
Internal Part NumberEIS-3852C-166-103AL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3852
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3852C-166-103AL
Related Links3852C-1, 3852C-166-103AL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3852C-166-103AL Details Description
Related parts for 3852C-166-103AL
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 144PQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 15V 0.6A datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE datasheet.pdf
IC OPAMP 30V PREC OVP EMI 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0011UF RADIAL datasheet.pdf