Bourns Inc. 3852C-166-103AL
3852C-166-103AL picture photo
Mfg. Part Number
3852C-166-103AL
Brief Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3852C-166-103AL.pdf
Availability of 3852C-166-103AL
QUANTITY
3852C-166-103AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3852C-166-103AL
Internal Part NumberEIS-3852C-166-103AL
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3852
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3852C-166-103AL
Related Links3852C-1, 3852C-166-103AL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3852C-166-103AL Details Description
Related parts for 3852C-166-103AL
IC OPAMP GP 45MHZ 14DIP datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 30MA SOT-23 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW AMP 25 SCCM datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
1" BLUE VINYL 30FT RL datasheet.pdf
HARNESS BOARD PLATFORM 6 HIGH 1 datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO-214AC datasheet.pdf
DC-Coupled Demodulating 120 MHz Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf