Eaton (formerly Cooper Bussmann) FP1007R1-R30-R
FP1007R1-R30-R picture photo
Mfg. Part Number
FP1007R1-R30-R
Brief Description
FIXED IND 300NH 60A 0.29 MOHM
Datasheet Download
FP1007R1-R30-R.pdf
Availability of FP1007R1-R30-R
QUANTITY
FP1007R1-R30-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FP1007R1-R30-R
Internal Part NumberEIS-FP1007R1-R30-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFP/HCP Series Inductors
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
Standard Package700
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1007
Material - CoreFerrite
Inductance300nH
Tolerance±10%
Current Rating60A
Current - Saturation32A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.29 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP1007R1-R30-R
Related LinksFP1007R, FP1007R1-R30-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FP1007R1-R30-R Details Description
Related parts for FP1007R1-R30-R
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER PLL 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.5A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 130MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.7VC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf