Grayhill, Inc. 08A36-03-1-10N
08A36-03-1-10N picture photo
Mfg. Part Number
08A36-03-1-10N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T SLD NONSHORT
Datasheet Download
08A36-03-1-10N.pdf
Availability of 08A36-03-1-10N
QUANTITY
08A36-03-1-10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 08A36-03-1-10N
Internal Part NumberEIS-08A36-03-1-10N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series08
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks3
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel38.00mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 64 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08A36-03-1-10N
Related Links08A36-0, 08A36-03-1-10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
08A36-03-1-10N Details Description
Related parts for 08A36-03-1-10N
RELAY TIMER 10MIN 4MODE 24VDC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 01POS STR datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100LQFP datasheet.pdf
PLIERS FLAT NOSE 8" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3.8KV 300A DO200 datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.26 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOL datasheet.pdf
40 MODII HDR SRST SFMNT B/A datasheet.pdf
USB FLASH AH322 256MB SLC IND datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf