Rubycon 385MXC270MEFCSN30X35
385MXC270MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
385MXC270MEFCSN30X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
385MXC270MEFCSN30X35.pdf
Availability of 385MXC270MEFCSN30X35
QUANTITY
385MXC270MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 385MXC270MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-385MXC270MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)385MXC270MEFCSN30X35
Related Links385MXC270M, 385MXC270MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
385MXC270MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 385MXC270MEFCSN30X35
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .380" datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SHRD DL .100 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf