Bourns Inc. 3862C-122-102AL
3862C-122-102AL picture photo
Mfg. Part Number
3862C-122-102AL
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3862C-122-102AL.pdf
Availability of 3862C-122-102AL
QUANTITY
3862C-122-102AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3862C-122-102AL
Internal Part NumberEIS-3862C-122-102AL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3862C (L) Material Declaration
PCN Design/Specification3862 Series Contact Spring Jan/2010
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3862
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.375" (9.53mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3862C-122-102AL
Related Links3862C-1, 3862C-122-102AL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3862C-122-102AL Details Description
Related parts for 3862C-122-102AL
RES SMD 82.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU ARM7 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256BGA datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.6V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.6A 125 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 L.104 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf