Bourns Inc. 3862C-162-103AL
3862C-162-103AL picture photo
Mfg. Part Number
3862C-162-103AL
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3862C-162-103AL.pdf
Availability of 3862C-162-103AL
QUANTITY
3862C-162-103AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3862C-162-103AL
Internal Part NumberEIS-3862C-162-103AL
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3862C-162-103AL
Related Links3862C-1, 3862C-162-103AL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3862C-162-103AL Details Description
Related parts for 3862C-162-103AL
SWITCH 5 POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 225MA 1.5 OHM datasheet.pdf