Vishay/Dale RWR78S49R9FRS73
RWR78S49R9FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S49R9FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S49R9FRS73.pdf
Availability of RWR78S49R9FRS73
QUANTITY
RWR78S49R9FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S49R9FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S49R9FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S49R9FRS73
Related LinksRWR78S4, RWR78S49R9FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S49R9FRS73 Details Description
Related parts for RWR78S49R9FRS73
CABLE CAT.5E SHIELDED RED 3M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
ELBOW WIREWAY RT ANG 4X4" datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf