Bourns Inc. 3862C-206-103AL
3862C-206-103AL picture photo
Mfg. Part Number
3862C-206-103AL
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
3862C-206-103AL.pdf
Availability of 3862C-206-103AL
QUANTITY
3862C-206-103AL Order Process
Ship out your order
Specifications of 3862C-206-103AL
Internal Part NumberEIS-3862C-206-103AL
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3862C-206-103AL
Related Links3862C-2, 3862C-206-103AL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3862C-206-103AL Details Description
Related parts for 3862C-206-103AL
TRANS NPN 120V 0.8A SOT-89 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS SGL CRIMP 2MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC VIDEO CLK SYNTHESIZER 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
PNL MNT 220V GREEN 8MM datasheet.pdf